Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Talas globalne krize još nije dobio najveću snagu
Hronika

Boris Tadić: Talas globalne krize još nije dobio najveću snagu

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 01. februar 2009.

Predsednik Srbije Boris Tadić najavljuje odlučnu borbu protiv ekonomske krize. Nedopustivo je da poslanici ne žele da rade ako nisu uključene kamere, smatra predsednik. Nastavak napora za očuvanje celovitosti Srbije. Neophodno je pažljivo proceniti kada da apliciramo za članstvo u EU, kaže Tadić.

Potencijal Vladinog programa mera za ublažavanje negativnih efekata svetske ekonomske krize je izuzetan, ali je neophodno praviti preseke stanja i mere prilagođavati efektima krize, naglasio je predsednik Srbije Boris Tadić u intervjuu agenciji Fonet i predočio da talas globalne krize još nije dobio najveću snagu.

Tadić je zato najavio da će Vlada Srbije delovati pravovremeno i odlučno u borbi protiv krize, čiju dubinu niko ne može da proceni, ukazujući da niko ne može ni da pretpostavi kada će prestati nepovoljni efekti.

"Prvi nagoveštaji govore o kraju 2009. godine i bio bih veoma zadovoljan kada bi kriza trajala tih nekoliko meseci, ali postoji mogućnost i lošijeg scenarija, pa moramo biti pripravni na svaku okolnost", poručio je predsednik Srbije i istakao da je prirodan korak u odbrani nacionalne valute plasiranje dela deviznih rezervi na tržište, kako bi se napravio balans.

"Rusija je potrošila trećinu svojih deviznih rezervi u tri meseca od početka svetske finansijske krize. Reč je o 250 milijardi evra. Hrvatska je za jedan dan potrošila 300 miliona evra svojih deviznih rezervi. Svaka zemlja to radi. To radi i Srbija", rekao je Tadić.

Predsednik smatra da će 400 miliona evra od prodaje NIS-a uticati na porast vrednosti dinara i da novac koji će ruski "Gaspromnjeft" uplatiti za NIS danas ima drugačiju vrednost nego kada su započeli pregovori sa ruskom stranom, zbog toga što je, u međuvremenu, usled globalne krize, vrednost naftnih kompanija opala tri do četiri puta.

Tadić je naglasio da je u tim okolnostima svaka investicija dobrodošla i poručio da nema dileme da će radnici kragujevačke fabrike automobila proizvoditi automobil "fijat punto". On je podsetio da je Vlada donela mere kojima olakšava kupovinu "punta" za domaće kupce i istakao da bi "voleo kada bi to bio najčešći automobil u Srbiji".

Skupština pred kamerama

Kometarišući aktivnosti parlamenta, Tadić je ocenio da je neshvatljivo ponašanje poslanika koji ne žele da rade dok nema direktnog televizijskog prenosa.

"Reč je o jedinstvenom slučaju u svetu da su se parlamentarci jednodušno saglasili da neće raditi svoj posao, dok ne počne direktan televizijski prenos", rekao je Tadić i dodao da se zalaže za javnost rada parlamenta.

Predsednik smatra da je što pre potrebno pronaći rešenje za ovaj problem, možda i formiranjem skupštinskog kanala i korišćenjem kablovskog sistema za njegovu distribuciju, ali s druge strane, Skupština, kao i svaka druga državna institucija, mora svoj posao da obavlja bez obzira da li kamere rade ili ne.

Pridruživanje EU

Povodom najava da će Srbija podneti kandidaturu za članstvo u Evropskoj uniji  tokom predsedavanja Češke, Tadić je rekao da je potrebno pažljivo analizirati tu inicijativu.

"Da li će Srbija aplicirati za članstvo tokom češkog predsedavanja, o tome ćemo odlučiti kada analiziramo situaciju, ali Srbija mora da završi saradnju sa Tribunalom u Hagu, jer je to uslov svih uslova", rekao je predsednik Srbije.

Tadić je procenio da proces proširenja EU ove godine neće imati polet kao što se to očekivalo i naglasio da su potrebni novi impuls i drugačija energija za prevazilaženje prepreka na putu ka Briselu.

"Mislim da ćemo se susretati sa neophodnošću angažovanja veće energije i moraćemo više da radimo kako bismo prelazili taj put prema evropskim integracijama", predvideo je Tadić.

Boris Tadić je rekao da inicijativa Beograda da EU pošalje misiju koja bi ocenila saradnju Srbije sa haškim sudom predstavlja novi pristup, jer je izveštaj glavnog tužioca Serža Bramerca strogo pravnički i ne donosi dovoljnu korist Beogradu.

Tadić je naglasio da Srbija sa Hagom sarađuje u punoj meri, ali da Bramerc smatra da u usko pravnom smislu tu formulaciju ovog trenutka ne može da upotrebi.

"Imajući u vidu tu činjenicu", naglašava Tadić, "Beograd traži da Brisel pošalje misiju koja bi u svakom smislu utvrdila pravu prirodu saradnje Srbije sa haškim sudom".

"Ukoliko takva misija ne dođe, mi ćemo tražiti nova rešenja i trudićemo se da zaokružimo saradnju sa Tribunalom u Hagu", izjavio je Tadić.

Zakon o akcizama 

Najavljujući izmene Zakona o akcizama, Tadić je rekao da je Vlada sačinila analizu koja je pokazala da bi u roku od četiri godine, zbog usvajanja amandmana na akcize za cigarete, država bila na gubitku.

"Nemam dovoljno činjenica koje bi dokazale da je Zakon o akcizama izglasan zbog nečijeg privatnog interesa", rekao je Tadić, upitan da li su tajkunski interesi uticali na usvajanje spornog amandmana.

Predsednik je, međutim, upozorio da bi bilo veoma opasno kada bi se u Srbiji, kao u prošlosti, stvarale "svojevrsne cigaret - koalicije, kada su Srbija i čitav region patili zbog koalicija političara, predstavnika velikih duvanskih kompanija, a ponekad i kriminalaca".

Odnos sa novim američkim predsednikom 

Osvrćući se na kritike dela javnosti da je jedini predsednik koji nije čestitao izbor novom američkom predsedniku Baraku Obami, Tadić je podsetio da je Obami čestitao odmah pošto je pobedio na predsedničkim izborima.

"Nije diplomatska praksa da se čestita i inauguracija. To je događaj koji ima svečani karakter", rekao je Tadić, ističući da je interes Srbije da ima najbolje moguće odnose sa SAD, iako Beograd i Vašington, po pitanju Kosova i Metohije, imaju dijametralno suprotne pozicije.

"Odnose sa SAD ne možemo zapostavljati i oni imaju duboki strateški karakter", rekao je Tadić, naglašavajuči da su tri osnovna stuba spoljne politike Srbije - EU, Rusija i SAD.

Očuvanje celovitosti Srbije

Govoreći o Kosovu i Metohiji, predsednik Srbije rekao je da je potrebno što pre da počne primena plana u šest tačaka, jer ga je usvojio Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija.

"Srbija svoj strateški cilj očuvanja teritorijalne celovitosti i integriteta postavlja na najvišu stepenicu svojih interesa i mi ćemo nastaviti da se borimo za očuvanje Kosova i Metohije", rekao je predsednik Srbije.

Predsednik je apelovao da se smire strasti i oko rasprave o Statutu Vojvodine i stvari sagledaji racionalno, jer Vojvodina ima pravo na autonomiju.

"To je tradicija, istorijsko nasleđe, ali i rešenje koje je dato novim Ustavom, rekao je Tadić i objasnio da je Ustavom predviđeno da Srbija određene nadležnosti prenese na Vojvodinu.

Prema Tadićevim rečima, Vojvodina neće imati mogućnost zakonodavne i sudske vlasti, i ta načela će biti poštovana, ali ima pravo na izvršnu vlast, što će takođe biti poštovano.

"U DS, čiji sam predsednik, ne postoje podele oko Statuta Vojvodine, jer se DS od osnivanja zalaže za vojvođansku autonomiju, ne dovodeći u pitanje integritet države Srbije", podsetio je Tadić.

Upitan na kraju o kritikama u delu javnosti da prekoračuje ovlašćenja i time uzurpira vlast, Tadić je uzvratio da ne uzurpira ni jednu nadležnost i da poštuje Ustav.

"Kao predsednik države, obavezan sam da oličavam državno jedinstvo", rekao je Tadić i dodao da svoj angažman predsednika DS podešava prema interesima države.

"Nikada dužnost predsednika stranke neću staviti u koliziju sa dužnošću predsednika Republike", zaključio je Tadić.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner